Pazaryeri entegrasyonu nedir, nasıl yapılır?

e-Ticaretle birlikte pazaryerleri de önem kazandı. Peki pazaryeri entegrasyonu nedir ve neden önemlidir? Sizin online pazaryeri entegrasyonuna niçin ihtiyacınız var? Bu entegrasyonu nasıl yapabilirsiniz?

Bugün işlerimizin çoğunu interneti kullanarak yapıyor, ihtiyaçlarımızı ister ürün ister hizmet olsun dijital dükkanlardan satın almayı tercih ediyoruz. Buna mukabil girişimciler ve iş sahipleri de fiziksel olarak mağaza açmak yerine daha pratik ve uygun maliyetli olduğu için online mağazalar kurmaya başladı. Online mağazalar hem müşterilerin aradıkları ürün ve hizmete kolayca ulaşmasını sağlıyor, hem onları daha çok çeşit ve fiyat alternatifi ile buluşturuyor, hem de geliştirilen yazılımlar sayesinde satıcılar için dijital operasyonların hızlıca ve sorunsuz gerçekleşmesine olanak sunuyor.

Peki pazaryeri nedir? Pazaryeri, alıcı ve satıcıların dijital olarak bir araya geldiği, ürün ve hizmet listelemesi ile birlikte alım satımın yapıldığı, tüm ödeme aşamaları ve operasyonları pratik hale getirilmiş bir platform ve bir e-ticaret modelidir. Pazaryeri sözcüğünün İngilizcesi “marketplace”dir. Pazaryerleri, bildiğimiz fiziksel pazarlar gibi fonksiyon kazanmıştır, üretici ve tüccarların pazarda dijital tezgahlar ve dijital dükkanlar açmasını ve böylece ürün ve hizmetlerini satışa koymasını sağlar. Gerçek pazarda farkı, operasyonların çok hızlanması, envai çeşit ve bol stok imkanının olması, müşterilerin de milyonlarca kişi olmasıdır. Bu modelde pazaryeri, bir alışveriş sitesidir; aracıdır. Ürünü satan sitenin kendisi değildir. Kimisi kendi deposuna sahip olup ürün satsa da Türkiye’nin önde gelen pazaryerleri olan Trendyol, n11.com, gittigidiyor.com ve hepsiburada.com gibi siteler başka üretici ve satıcılar için aracı konumundadır. Bu pazaryerlerinin sermayeleri ve reklam bütçeleri büyüktür. Bu sayede rekabet ortamı, güvenli ödeme seçenekleri ve kullanımı kolay arayüzleri sunarak alıcı ve satıcı aradındaki iletişimi kolaylaştırırlar.

Pazaryeri entegrasyonu nedir?

Farklı pazaryerleri arasındaki iletişimi hiçbir insana gerek olmadan sağlayan, kısacası pazaryerleri arasında veri alışverişin yapan yazılımlar, pazaryeri entegrasyonu hizmeti sunarlar. İşletmeler, pazaryeri entegrasyonu ile farklı pazaryerlerindeki ürün siparişi, satışı, kargo ve faturayı kolayca takip eder, tüm verileri bir platformdan diğerine aktarırlar. Bu sayede farklı pazaryerlerinde mağazası olan şirketler dükkanları arasındaki iletişimi ve ticareti kolayca gerçekleştirir.

Neden pazaryerleri ile çalışmalısınız?

Bir pazaryerinde sanal mağaza kurmanızın avantajlarını şöyle sıralayalım :

Tüketiciler farklı platformlarda gezip farklı satıcı ve ürünleri birbiriyle karşılaştırdıkları için yalnızca kendi web siteniz üzerinden satış yaparken dar bir kitleye hitap ederken, pazaryerlerini kullanırsanız daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Pazaryerleri alışverişi tüm süreci boyunca güvenli hale getirir, böylece sizin mağazanızın imajını da güçlendirmenize yardım eder.

Pazaryerleri, kapsamlı reklam ve pazarlama çalışmaları ve ilgi çekici kampanyalar ile tüketicilerin ilgisini çeker, böylece mağazanızın daha çok kazanmasını sağlar.

Neden pazaryeri entegrasyonu yapmalısınız?

Pazaryeri entegrasyonu yaparsanız fatura kesme, kargo fişi yazdırma, stok takibi yapma, sipariş ve ödeme alma gibi işlemlerinizi de kolaylıkla sürdürüp takip edebilir, farklı pazaryerlerindeki mağazalarınızın arasındaki veri akışını otomatik hale getirebilirsiniz. Ayrıca sayısız işlemi tek ekrandan kolayca yapabilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonu ile stok takibiniz otomatik güncellenir, piyasada sizin firmanızla aynı veya da benzer ürünleri satan şirketlerin fiyatlarını izleyip fiyat güncellemesi ve rakip analizi yapabilirsiniz, otomatik kargo fişi veya fatura çıktıları alabilirsiniz, piyasada yoğun ilgi gösterilen ürünleri takip ürün geliştirme yapabilir, size uygun ürün ve hizmetleri mağazanıza ekleyebilirsiniz.

İçeriği sosyal medyada paylaş!

Benzer İçerikleri Keşfedin!

Tekprosis deneyimi için bize ulaşın!