Hosting Domain Hizmeti

Tekprosis’in Hosting-Domain hizmetlerini keşfedin!

Hosting & Domain Hizmetleri

Domain Adı Uzunluğu
Bir ya da iki kelimelik domainler ve uzantısının “.com” olması sizin lehinize olacaktır. Ama bilindiği üzere .com uzantılı domainler gitikce azalıyor ve bu da sizin aradığınız alan adını bulmakta zorlanabileceğiniz anlamına geliyor.

Uzantısı
Aslında seçtiğiniz alan adının uzantısı sitenizin içeriğine göre değişir. Mesela şirketler, çeşitli kurumlar vs .com alan adını tercih ederken, Dernekler gruplar vs .org, internet bilgisayar ve buna benzer özellikleri bünyesinde barındıracak siteler için .net domain seçilmektedir. .com uzantılı olması size + bir avantaj sağlayacaktır. Zira insanların hafızasında da .com uzantılı domainler daha kolay akla gelmekte ve daha kolay yer edinmektedir.

İfade Edilebilirlik
Sitenizin alan adında içeriğini ifade edebilmeniz büyük bir etkendir.Ziyaretçi siteye girmeden alan adından içeriği tahmin edebilmeli, en azından kafasında siteyle ilgili bir düşünce yer edindirmelisiniz. Seçtiğiniz alan adının ve içeriğinin birbiriyle alakasız olmamasına dikkat ediniz.

Windows Hosting
Windows hosting , Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sunucular üzerinde barınan ASP, ASP.NET programlama dilleri ile sorunsuz bir şekilde çalışan bir web hosting türüdür. Windows hostinglerin çalıştırdıkları siteler genelde ASP tabanlı olan siteler olarak karşımıza çıkmaktadır. Linux hostinglere oranla daha pahalı olan bu hosting tipi genel olarak Plesk Panel ile beraber kullanılmaktadır. PHP çalıştırma özelliğide bulunan Windows hostingler, ASP tabanlı siteleri stabil ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmaktadır. HTML, javascript, java,flash ve ColdFusion da çalıştırma özelliğine sahiptir. Bunların yanında MS Access, MsSQL veritabanlarını da uyumlu bir sekilde çalışabilmektedir. PHP tabanlı bir web sitesine sahipseniz, Örneğin: WordPress, Joomla, Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinin çalıştırılmasında bu hosting türünü sizlere tavsiye etmiyoruz. Çünkü PHP tabanlı içerik yönetim sistemlerinde izinlerdeki karmaşıklık nedeniyle Windows hostinglerde sorun yaratmaktadır. Örneğin .htaccess dosyası çalışmaz. PHP tabanlı siteler için en ideal hosting türü Linux hostingdir. Eğer ASP dilinde yazılmış modülleriniz mevcutsa web sayfasınızı yayınlamak için Windows platformunu seçmek doğru tercih olacaktır. PHP tabanlı sayfalar içinde genelde Linux hosting tercih edilmektedir.

Linux Hosting
Hosting hizmeti vermesi amacıyla Linux işletim sistemi kurulu olan sunucularda kurulan internet sitesi barındırma hizmetidir. Linux hosting PHP tabanlı sitelerde sorunsuz olarak çalışabilmektedir. Bununla birlikte PHP desteginden dolayı Joomla, WorPress gibi açık kaynaklı yazılımlar ile yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunmaktadır. PHP yazılım dili ASP ve ASP.net den farklı olarak mySQL, Oracle, Adabas D, Velocis, Sybase, FilePro, Informix, Solid,dBase, ODBD Unix dbm ve PostgreSQL veritabanlarıyla güvenli iletişim kurabilir. IMAP, POP3 mail servisleriyle de bağlantı kurabilmektedir. PHP hem Windows hem Linux sunucularda çalışabilen bir programlama dilidir. Ancak Windows sunucularda sağlıklı çalışmamaktadır.( htaccess dosyası çalışmaz.) Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen hosting türüdür.Bunun sebebi ise kullanımı kolay ve hacking saldırılara karsı daha sağlam bir savunmaya sahip olmasıdır.

Hosting-Domain hizmeti almak için
bizimle iletişime geçebilirsiniz.

blog

Güncel teknolojileri keşfedin!

Bilişim ve yazılım teknolojileri alanındaki son gelişmelerden blogumuzu takip ederek haberdar olabilirsiniz.

Tekprosis deneyimi için bize ulaşın!